Proteza akrylowa a proteza szkieletowa – którą wybrać?
Braki w uzębieniu to nie tylko problem natury estetycznej. Mają one bowiem również negatywny wpływ na poprawne gryzienie pokarmów, ich przełykanie oraz w znaczący sposób utrudniają wyraźne mówienie. Dlatego też w przypadku ich występowania konieczne jest zastosowanie protezy, która może być stała lub ruchoma. W tym artykule skupiamy się natomiast wyłącznie na drugich z nich, omawiając szczegółowo protezy akrylowe oraz szkieletowe.
Charakterystyka protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa wykonywana jest na podbudowie metalowej, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także akrylu, w którym umieszczone zostają sztuczne zęby. Mocowanie jej w jamie ustnej odbywa się natomiast z wykorzystaniem klamer oraz zaczepów i zatrzasków osadzanych na uzębieniu naturalnym pacjenta. Dzięki temu tego typu proteza jest w stanie przenosić siłę wytwarzaną podczas żucia pokarmów na inne zęby, a co za tym idzie, jej działanie jest bardzo zbliżone do naturalnego układu występującego w jamie ustnej.
Charakterystyka protezy akrylowej
Protezy akrylowe zaliczane są natomiast do jednych z najpopularniejszych rodzajów protez wykonywanych między innymi przez protetyków przyjmujących w Przychodni Stomatologicznej STYL-DENT w Gliwicach. Zbudowane są one z akrylu, w różowym kolorze, imitującego dziąsło, a także osadzonych w nim zębów. Dzięki temu bardzo dobrze imitują naturalne uzębienie. Dodatkowo użytkowanie protezy akrylowej jest w pełni komfortowe, gdyż bardzo dobrze przylega ona do jamy ustnej, wypełniając przestrzeń między kością szczęki a błoną śluzową po wewnętrznej stronie policzka.
Jaką protezę zębową wybrać?
Zarówno protezy szkieletowe, jak i akrylowe mogą być wykorzystywane jako uzupełnienie pojedynczych oraz większych braków uzębienia. Obie z nich mają także pewne swoje wady, o które przed dokonaniem wyboru między nimi warto zawsze zapytać specjalistę protetyka. Przykładowo proteza akrylowa może doprowadzić do zaniku kości szczękowej. Z kolei proteza szkieletowa, może powodować uczucie metalicznego posmaku w ustach, a także nagrzewać się przy spożywaniu ciepłych napojów i pokarmów. Obie z nich mogą również doprowadzić do reakcji alergicznych spowodowanych uczuleniem na akryl, a w przypadku modeli szczękowych także na stosowane w ich konstrukcji stopy metali.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana