Wizyty adaptacyjne u stomatologa. Na czym polegają?
Zgłoszenie się z dzieckiem na wizytę adaptacyjną w gabinecie stomatologicznym jest ważnym elementem przygotowania go do przeprowadzanie później już regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. W artykule opisujemy z dzieckiem, w jakim wieku warto jest się zgłosić na wizytę adaptacyjną do dentysty, na czym taka wizyta polega oraz jaki jest jej cel.
Wizyta adaptacyjna ważnym elementem przygotowania dziecka do dbania o stan jamy ustnej
Głównym celem wizyty adaptacyjnej z dzieckiem w gabinecie stomatologicznym jest pokazanie mu, na czym polega kontrola stomatologiczna i dlaczego w przypadku regularnych wizyt nie ma się tak naprawdę czego obawiać. Odbywając wizytę adaptacyjną w gabinecie dziecko poznaje stomatologa i sam gabinet. Dowiaduje się od lekarza, dlaczego dbanie o stan jamy ustnej jest tak ważne i co stanowi dla zębów największe zagrożenie.
Tak naprawdę wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym jest dla dziecka formą zabawy. Powinno się ją odbyć jeszcze zanim dziecko zacznie mieć jakiekolwiek problemy z jamą ustną. W trakcie wizyty dentysta nie wykonuje żadnych zabiegów leczniczych i nie naraża dziecka na żadne nieprzyjemne doznania. Celem adaptacji jest przyzwyczajenie dziecka do współpracy z dentystą i przekazanie rodzicom najważniejszych informacji na temat tego, w jaki sposób powinni dbać o stan jamy ustnej dziecka.
Co zrobić, żeby dziecko nie bało się wizyt u dentysty?
Wizyta adaptacyjna w gabinecie stomatologicznym ma również na celu sprawienie, że dziecko nie będzie się bało dentysty, tylko będzie podchodziło do zaplanowanych wizyt kontrolnych u stomatologa, jak do normalnych cyklicznych zadań, które należy wykonać, żeby móc się cieszyć dobrym zdrowiem. Dzięki wizycie adaptacyjnej pierwszy kontakt z dentystą będzie bardzo przyjemny i nie będzie trzeba później poświęcać czasu na to, żeby odwrócić skutki nieprzyjemnego pierwszego kontaktu z dentystą, który polegał np. na wykonaniu bolesnego leczenia zęba. O tym, co zrobić, żeby dziecko nie bało się wizyt u stomatologa, opowiedział nam też nasz rozmówca, stomatolog dziecięcy z Kliniki dentystycznej Viscardi w Tychach:
Duże znaczenie w tym, żeby dziecko nie bało się stomatologa, odgrywają sami rodzice. Często niestety jest tak, że rodzice, chcąc, żeby dziecko dbało o stan jamy ustnej i chciało myć ząbki, od razu straszą je tym, co się stanie, jeżeli nie będą tego robili. Przedstawiają w tym celu wizję zepsutych zębów, a później bolesnego leczenia w gabinecie stomatologicznym. Przez taką narrację dziecko boi się stomatologa, jeszcze zanim wzięło udział w pierwszej wizycie w gabinecie. Rodzice nie mogą straszyć dziecka stomatologiem, bo będzie to mogło mieć w przyszłości naprawdę przykre konsekwencje!
Jeżeli powstanie jednak konieczność umówienia się z dzieckiem już na wizytę kontrolną w gabinecie stomatologicznym, nie można go też okłamywać, że na pewno nic się nie stanie, tylko trzeba dziecko do niej odpowiednio przygotować, tak, żeby na pewno nic go tam nieprzyjemnie nie zaskoczyło. Trzeba przedstawić możliwości i to, na czym będzie polegała wizyta i leczenie w przypadku odkrycia w zębach np. ubytków. Ważnym elementem jest też wybór odpowiedniego lekarza. Trzeba poszukać stomatologa, który ma najlepsze opinie u pacjentów i który specjalizuje się w stomatologii dziecięcej. Taki stomatolog nie tylko powinien potrafić łatwo nawiązać kontakt z małym pacjentem, ale też mieć do niego dużo cierpliwości i dokładnie tłumaczyć mu wszystkie wykonywane przez siebie czynności.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana