Na czym polega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe zębów, znane również jako endodoncja, to zabieg stomatologiczny, który ma na celu ocalenie zęba dotkniętego głęboką próchnicą lub innymi problemami prowadzącymi do uszkodzenia miazgi zębowej. Może on pomóc w zachowaniu zęba w przypadku gdy inne metody okażą się nieskuteczne. Kiedy stomatolodzy decydują się na wykonanie leczenia kanałowego? W jaki sposób ono zazwyczaj przebiega?
Jakie są wskazania do wykonania leczenia kanałowego?
Podstawowym wskazaniem do leczenia kanałowego jest głęboka próchnica, która przeniknęła przez szkliwo i zębinę aż do miazgi zębowej, czyli tkanki łącznej zawierającej nerwy i naczynia krwionośne. W takiej sytuacji miazga ulega zapaleniu, a dalszy rozwój infekcji może doprowadzić do martwicy oraz powstania stanu zapalnego w okolicy wierzchołka korzenia zęba.
Innymi wskazaniami do leczenia kanałowego mogą być również urazy mechaniczne wpływające na strukturę zęba, złamania korzeni czy też zębów, w których znajdują się wypełnienia. Należy pamiętać, że decyzję dotyczącą leczenia kanałowego zawsze powinien podejmować dentysta po ocenie staniu zęba. Na konsultację możesz przyjść m.in. do Poradni Stomatologicznej BELLA DENT.
Jak przebiega leczenie kanałowe zębów?
Leczenie kanałowe składa się z kilku etapów. Na początku stomatolog dokładnie bada ząb oraz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, które pozwala ocenić stan miazgi i określić liczbę kanałów oraz ich anatomię. Następnie wykonuje się znieczulenie miejscowe w celu zmniejszenia odczuwanego bólu i dyskomfortu. Gdy zacznie ono działać, lekarz wykonuje otwór w koronie zęba, aby uzyskać dostęp do komory miazgi. W przypadku zębów przednich otwór jest wykonywany od strony językowej, natomiast w przypadku zębów bocznych – od strony żującej.
Następnie stomatolog za pomocą specjalnych narzędzi opracowuje kanały korzeniowe, czyli oczyszcza je z resztek miazgi oraz bakterii. Leczenie kanałowe w Raciborzu m.in. we wcześniej wymienionym gabinecie odbywa się z wykorzystaniem mikroskopu pozwalającego na dokładne obejrzenie kanałów. Ważne jest również ich wymodelowanie, aby umożliwić późniejsze ich wypełnienie materiałem uszczelniającym. W trakcie leczenia kanałowego powinny być zastosowane środki antybakteryjne, które pozwolą na zdezynfekowanie opracowywanych kanałów. Po ich oczyszczeniu stomatolog wypełnia je materiałem uszczelniającym. Tworzy on wypełnienie, uniemożliwiające ponowne przedostanie się do kanału bakterii. Na koniec lekarz odbudowuje utraconą strukturę zęba, stosując wypełnienie lub koronę protetyczną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana