Dla kogo przeznaczone są stałe aparaty ortodontyczne?
Aparaty stałe to pomoce medyczne, przymocowane trwale do zębów podczas całego procesu leczenia. Składają się z kilku elementów i są uważane za jeden z najbardziej skutecznych sposobów korygowania nierównych zębów. Zamki przymocowane są połączone drucikiem, który poprzez swoje naprężenie ustawia uzębienie w idealnej pozycji. Dla kogo wskazane są stałe aparaty ortodontyczne?
Jak długo trwa leczenie stałym aparatem ortodontycznym?
Aparaty stałe zawsze działają szybciej niż te, które można samodzielnie zdejmować. Warto pamiętać, że w zależności od stopnia nieprawidłowego ułożenia zębów trzeba liczyć się ze średnim czasem leczenia od dwóch do czterech lat. U dzieci trwa to nawet dłużej ze względu na fazę wzrostu. Po aktywnej korekcji uzębienia następuje faza stabilizacji z aparatem retencyjnym.
Efekty stosowania stałego aparatu zębowego utrzymują się bardzo długo, ponadto można je dokładnie przewidzieć. Zęby pozostają w skorygowanej pozycji przez wiele lat po leczeniu i powrót do terapii nie jest konieczny.
Jak zakłada się stały aparat?
Przed założeniem aparatu ortodonta bada i dobiera metodę leczenia. Czas potrzebny do założenia aparatu to zwykle od 1 do 2 godzin. Warunkiem są zdrowe i czyste zęby, dlatego najczęściej przeprowadza się profesjonalne czyszczenie. Na powierzchnię nakładany jest kwas, następnie klej, który umożliwia zamocowanie zamka. Kolejny krok to przeprowadzenie łuku i umieszczenie gumek.
Podczas zakładania aparatu pacjent nie odczuwa bólu. Lekki dyskomfort może wystąpić później, zwłaszcza w pierwszych dwóch tygodniach. W kolejnych miesiącach należy stawić się kilkukrotnie na wizyty kontrolne.
Czy aparaty stałe są odpowiednie dla dzieci?
Stałe aparaty ortodontyczne są szczególnie skuteczne u dzieci i młodzieży, ponieważ ich zęby wciąż rosną. Z tego względu łatwiej jest skorygować współosiowość oraz problemy, takie jak zakrzywienie, nakładające się na siebie, zbyt wąskie uzębienie oraz wady zgryzu. U dorosłych stałe aparaty sprawdzają się bardzo dobrze w przypadku znacznych wad. Zamiast zamków metalowych pacjenci gabinetu Beaty Kaiser-Ziorkiewicz mogą wybrać dyskretniejsze, w kolorze zębów lub nawet przezroczyste. Taka terapia ortodontyczna jest w stanie zmienić położenie korzenia zęba, obrócić go lub nawet cofnąć.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana