Korony i mosty jako przykłady stomatologicznych uzupełnień protetycznych
Nie ulega wątpliwości, że utrata zębów oznacza problemy zarówno pod kątem estetyki, jak i możliwości spożywania pokarmów. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje nam szereg rozwiązań protetycznych, a jednymi z popularniejszych są dziś korony oraz mosty. W tym artykule przyglądamy się tym produktom, wyjaśniając, z czego są zbudowane oraz czym się między sobą różnią.
Specyfika koron zębowych
Jest to swego rodzaju nakładka, którą stomatolog umieszcza na istniejącym fragmencie zęba pacjenta. W ten sposób odzyskamy zdolność gryzienia, na przykład po złamaniu, czy zniszczeniu zębów w wyniku działania próchnicy. Koronę zainstalować można również w przypadku całkowitej utraty naturalnej podpory, choć wówczas wcześniej należy wykonać specjalny implant. Co ważne, proteza tego typu montowana jest w jamie ustnej na stałe. Pielęgnacja odbywa się więc identycznie, jak ma to miejsce posiadając własne uzębienie. Podobna jest też wielkość oraz kształt, dzięki czemu jeśli sami się nie pochwalimy, nikt nie dowie się o naszym ubytku. Dodatkowo materiały użyte do produkcji są niezwykle trwałe, by produkt nie uległ zniszczeniu, nawet przez wiele lat. Co do zasady dobry stomatolog powinien zaproponować nam korony porcelanowe, z uwagi na ich wyjątkową wytrzymałość przy zachowaniu atrakcyjnej ceny. W ofercie znajdziemy jednak również wyroby wykonane ze złota, a coraz większą popularnością cieszą się wersje wytwarzane z tlenku cyrkonu.
Zastosowanie mostów protetycznych
Ten rodzaj protez, oferowany między innymi przez gabinet stomatologiczny Sundentist z Białegostoku, montuje się po utracie kilku zębów, zlokalizowanych obok siebie. Nie mamy tu jednak do czynienia z nakładkami, ale konstrukcjami zbudowanymi z filarów oraz przęseł. Filarami są tu naturalne zęby pacjenta, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie tych brakujących. Z kolei przęsła to nic innego, jak sztuczne uzębienie wypełniające powstały ubytek. Taka forma protezy będzie znacznie tańsza od implantów, zapewniając jednocześnie zauważalnie większy poziom komfortu niż wyjmowane protezy. Podobnie jak przy omówionych już koronach, tu również mamy do wyboru kilka wytrzymałych materiałów, takich jak ceramika bądź porcelana. Co ciekawe, mosty nie służą wyłącznie do miażdżenia pokarmu. Mają one bowiem jeszcze jedną istotną funkcję, a mianowicie chronią dobrostan całej jamy ustnej. W przypadku nieuzupełnianych ubytków może bowiem dojść do samoczynnego przemieszczania się pozostałych zębów, co prawdopodobnie spowodowałoby zaburzenia zgryzu oraz problemy z utrzymaniem higieny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana