Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bolesne?
Systematyczne odwiedzanie stomatologa, leczenie zębów oraz korzystanie z zabiegów, takich jak piaskowanie czy fluoryzacja, znacznie obniża ryzyko wystąpienia próchnicy i rozwoju chorób dziąseł czy zębów. Usuwanie kamienia nazębnego również zalicza się do podstawowych form profilaktyki, pozwalającej uniknąć powstawania stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych. Czy jest to zabieg bolesny?
Skąd się bierze kamień nazębny?
Kamień na zębach powstaje w wyniku mineralizacji płytki nazębnej i przybiera zazwyczaj żółtawy kolor. Składa się z bakterii, związków mineralnych oraz resztek posiłków, a gromadzi się w miejscach trudno dostępnych dla zwykłej szczoteczki. Jego tworzenie wzmaga picie dużej ilości kawy i herbaty, palenie papierosów oraz niewystarczająca higiena jamy ustnej. Twardy, mocno przylegający kamień nazębny, można usunąć tylko w gabinecie dentystycznym.
Jak wygląda zabieg usuwania kamienia nazębnego?
Pomocy w walce z kamieniem nazębnym, należy szukać w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych, takich jak Klinika Uśmiechu. Zabieg scalingu powinien być przeprowadzony przez doświadczonego, wykwalifikowanego stomatologa lub higienistę, przy użyciu skanera ultradźwiękowego. Jego działanie polega na rozbiciu twardego osadu na mniejsze części i oddzieleniu go od zębów, by mógł zostać usunięty. Po przeprowadzonym zabiegu zazwyczaj następuje piaskowanie, polerowanie i fluoryzacja zębów.
Czy usuwanie kamienia nazębnego boli?
Zabieg scalingu jest bezbolesny, może powodować jedynie drobny dyskomfort. Są jednak przypadki, gdy usuwanie kamienia wiąże się z pewną bolesnością. Zalicza się do nich m.in. podatność dziąseł na cofanie i odsłanianie szyjek zębów, prowadzące do nadwrażliwości. Jednak nawet w tym przypadku, dentysta może przeprowadzić zabieg w taki sposób, by był jak najmniej nieprzyjemny dla pacjenta.
Jak często należy usuwać kamień nazębny?
Częstotliwość wykonywania scalingu jest kwestią indywidualną. Ogólne zalecenia mówią, aby poddawać się temu zabiegowi przynajmniej raz na rok. Ważne, aby robić to regularnie, gdyż zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje. Początkowo mogą wystąpić tylko drobne krwawienia, nadwrażliwość, stany zapalne czy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, w późniejszych etapach, zgromadzony kamień nazębny zwiększa ryzyko parodontozy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana