Znaczenie zdjęć pantomograficznych w diagnostyce stomatologicznej
Pantomogramy to zdjęcia rentgenowskie struktur zakrzywionych szczęki i żuchwy, których wykonanie wymaga użycia pantomografu oraz zastosowania wybranej metody: zewnątrzustnej lub zewnątrzustnej. Lekarze stomatolodzy zlecają czasami ich wykonanie, co ma na celu ocenę struktur przyzębia i kości szczęki. Dzięki uzyskanym wynikom łatwiej jest im zaplanować leczenie stomatologiczne u danego pacjenta.
Kiedy należy wykonać pantomogram zębów?
Zdjęcia pantomograficzne mają szerokie zastosowanie w diagnostyce stomatologicznej. Lekarze przyjmujący w centrach dentystycznych, takich jak Gdańskie Centrum Stomatologiczne wykorzystują je między innymi po to, by ocenić zmiany w jamie ustnej pacjenta wynikające z doznanego przez niego urazu szczęki. Zdjęcia te są pomocne również w trakcie leczenia chorób przyzębia oraz zaawansowanej próchnicy. Nie są to jednak jedyne powody, dla których wykonanie zdjęcia pantomograficznego okazuje się niezbędne. Pantomogram przydaje się w diagnostyce stomatologicznej między innymi w przypadku:
kamicy ślinianek,
parodontozy,
złamania żuchwy,
planowanego leczenia ortodontycznego,
planowanego leczenia implantologicznego,
planowanego usunięcia zębów, np. ósemek.
Warto przy tym podkreślić, że choć pantomogram kojarzony jest z diagnostyką stomatologiczną, to ma również inne zastosowanie. Czasami jest wykonywany przed wybranymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak na przykład operacja zaćmy. Dzięki zdjęciu lekarz może stwierdzić, czy w jamie ustnej pacjenta występuje stan zapalny.
Co daje wykonanie zdjęć pantomograficznych?
W zależności od celu wykonania pantomogramu zdjęcie to pomaga w lokalizacji źródła bólu zębów, a nawet w diagnostyce raka szczęki. Służy również do diagnostyki anomalii rozwojowych, takich jak na przykład dysplazja obojczykowo-czaszkowa. Dzięki pantomogramowi można zaplanować wstawienie implantów – np. w Gdańsku oraz leczenie ortodontyczne.
Zdjęcie to obrazuje położenie korzeni zębowych. Poza tym umożliwia ocenę stanu kości i przyzębia oraz poziomu mineralizacji zębów. Przynosi również cenne informacje na temat kierunku wyrzynania zębów. Podczas interpretacji wyników lekarz wykrywa ewentualne nieprawidłowości w jamie ustnej pacjenta. Na tej podstawie może zaproponować odpowiednie leczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana