Rodzaje i przyczyny ubytków zębowych
Ubytki zębowe mogą powstawać z różnych przyczyn. W podstawowej klasyfikacji dzieli się je na ubytki pochodzenia próchnicowego oraz takie, które nie wynikają z bakteryjnej choroby zakaźnej tkanek twardych zębów. Co istotne, rodzaje ubytków zębowych mają bezpośredni związek z przyczynami ich powstawania. Jakie są rodzaje i przyczyny ubytków zębowych? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w dalszej części dzisiejszego artykułu.
Jakie są rodzaje próchnicowych ubytków zębowych?
Jedną z przyczyn powstawania ubytków zębowych jest próchnica. Jest to choroba, której pojawienie się wywoływane jest bakteriami metabolizującymi cukry i przyczyniającymi się do wytworzenia kwasów w jamie ustnej. Na proces próchnicotwórczy składa się powstanie zmian próchnicowych w obrębie szkliwa, zębiny i miazgi. W jego efekcie niszczona jest struktura zęba od środka – jeśli próchnica nie zostanie wykryta we wczesnym stadium rozwoju i nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie.
Specjaliści zajmujący się stomatologią zachowawczą w Piasecznie bardzo często spotykają się z sytuacją, w której następstwem rozwiniętej próchnicy są ubytki zębowe, potocznie nazywane dziurami w zębach. Wyróżnia się trzy rodzaje ubytków pochodzenia próchnicowego:
próchnica pierwotna,
próchnica nawracająca.
Ubytki pierwotne, czyli w zębach wcześniej niezajętych próchnicą, mogą rozwijać się w korzeniach zębowych, które nie są osłaniane przez warstwę szkliwa. Kiedy korzenie zębowe są odsłonięte, ryzyko pojawienia się próchnicy jest stosunkowo wysokie. Zdecydowanie częstszym rodzajem ubytków zębowych są ubytki koronowe – pojawiające się na powierzchni żującej zęba i w przestrzeniach międzyzębowych. Leczenie ubytków próchnicowych przeprowadzane między innymi w Centrum Stomatologicznym Dentologia w Piasecznie może być też następstwem próchnicy nawracającej, zlokalizowanej wokół wypełnień i koron.
W jaki sposób klasyfikowane są niepróchnicowe ubytki zębowe?
Do ubytków zębowych zaliczane są również takie zmiany, które nie zostały wywołane pojawieniem się próchnicy w jamie ustnej pacjenta. Jedną z przyczyn ich powstania są urazy, zaliczane do ubytków o etiologii traumatycznej ostrej. Wyróżnia się też ubytki o etiologii traumatycznej przewlekłej, a dokładnie: abrazje (powstałe na skutek fizycznych czynników zewnętrznych), atrycje (wynikające ze wzajemnego tarcia zębów o siebie), demastykacje (czyli utraty zębów spowodowane żuciem twardych pokarmów), erozje (spowodowane działaniem kwasów) i resorpcje (patologiczne lub fizjologiczne).
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana