Migrena a zgrzytanie zębami (bruksizm)
Borykasz się z silnymi bólami głowy, które utrudniają lub wręcz całkowicie uniemożliwiają normalne funkcjonowanie? Migreny najczęściej wyłączają chorego z codziennego życia, dlatego są bardzo uciążliwe. W farmakoterapii leczy się je preparatami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W niektórych przypadkach okazuje się jednak, że bóle są efektem innych dysfunkcji. Jedną z nich jest bruksizm. Przeczytaj i poznaj zależności pomiędzy migreną a zgrzytaniem zębami.
Czym jest migrena?
Migrena to choroba nerwowo-naczyniowa, która powoduje bardzo silne bóle głowy o charakterze pulsującym. Wraz z wysiłkiem dolegliwość wzrasta, co sprawia, że chory nie może normalnie funkcjonować. Migrenę dzieli się na z aurą i bez aury. Przy tej pierwszej u pacjenta pojawiają się nagłe błyski światła (tzw. „latające mroczki przed oczami”).
Jakie są objawy migreny?
W medycynie objawy migreny podzielono na zwiastujące (prodromalne) oraz faktycznie występujące. Te pierwsze najczęściej występują około 1-2 dni przed atakiem i są odczuwane przez pacjentów subiektywnie.
Do tej grupy należą m.in.:
podenerwowanie,
zmniejszenie apetytu,
pogorszenie nastroju,
sztywność karku,
zaparcia,
zaburzenia motoryczne i językowe,
zaburzenia widzenia (charakterystyczne dla aury),
mrowienie rąk i nóg.
Atakowi migreny najczęściej towarzyszą:
pulsujące i bardzo silne bóle głowy (często występują po jednej stronie – przede wszystkim z przodu lub boku),
nudności i wymioty,
zawroty głowy,
zaburzenia koncentracji,
drażliwość,
światłowstręt,
wrażliwość na dźwięki i zapachy,
dreszcze,
senność i spowolnienie.
Bruksizm a migrena
Podłoże ataków migrenowych nie jest do końca poznane. Eksperci wskazują rolę predyspozycji genetycznych, czynników zewnętrznych i hormonalnych. Istnieje również związek pomiędzy migreną a przewlekłym stresem.
Silne bóle głowy mogą być powiązane również z dysfunkcjami narządu żucia. Często towarzyszą one bruksizmowi. Polega on na mimowolnym zaciskaniu zębów. Zgrzytanie szczęką bywa spowodowane m.in. życiem w stresie oraz zaburzeniami na tle nerwowym. Nieumiejętność radzenia sobie z problemami i znalezienia odpowiednich technik relaksacyjnych, prowadzi do nadmiernego napięcia i niekontrolowanej pracy żwaczy. Powtarzanie tej czynności powoduje nie tylko ścieranie zębów i uszkodzenia dziąseł, ale może wywoływać również napięciowe bóle twarzy i głowy. Często promieniują one w stronę skroni, na uszy, szyję oraz kark. Zwyrodnienia stawu skroniowego-żuchwowego u części pacjentów wyzwalają ataki migrenowe.
Botoks na migrenę i bruksizm
Bardzo ważnym elementem terapii migreny oraz bruksizm jest dobranie technik relaksacyjnych, które pomagają zmniejszyć napięcie mięśni. Terapię farmakologiczną, masaże i zakładanie na noc specjalnych szyn relaksacyjnych można połączyć także z innymi metodami zaczerpniętymi z medycyny estetycznej. Chodzi tutaj o botoks na bruksizm oraz botoks na migrenę. Zastrzyki z toksyny botulinowej stosowane są po konsultacji z lekarzem, który sprawdza, czy preparat ten może zostać bezpiecznie podany danemu pacjentowi. Przy migrenie podaje się niewielkie ilości toksyny botulinowej typu A w okolicę głowy i szyi, a przy bruksizmie w obszar żwaczy. Powoduje to stopniowe rozkurczenie i rozluźnienie się mięśni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana