Jakie są objawy ropnia zęba i jak się go leczy?
Podejrzewasz u siebie lub dziecka ropień zęba? Jest to infekcja bakteryjna dziąseł lub zębów. Sprawdź, jakie są domowe sposoby na ropień zęba. Jak zmniejszyć ból przed wizytą u lekarza stomatologa? Jakie są główne objawy? Co jest jego przyczyną, a także jakie są rodzaje schorzenia? Jak wygląda leczenie stomatologiczne? Odpowiadamy w naszym artykule.
Co to jest ropień zęba?
Ropień zęba oznacza stan zapalny w obszarze tkanek, które otaczają wierzchołek korzenia. Dotyczy to tej części zęba, która znajduje się w kości szczęki czy żuchwy. W ropniu znajduje się ropa, a więc gęsty płyn, który zawiera bakterie czy obumarłe komórki. Zapalenie może być ostre lub przewlekłe. W przypadku ostrego objawy są nasilone. Po wykonaniu RTG zębów sprawdza się zmiany patologiczne w obszarze kości wokół zęba. Może być pierwotne lub wtórne.
Jakie są objawy ropnia zęba?
Ze względu na objawy czy zmiany wyróżnia się ropień: okołowierzchołkowy, podokostnowy i podśluzkowy. W przypadku okołowierzchołkowego objawia się mocnym bólem zęba. Nasila się on w trakcie ucisku lub gryzienia. Dolegliwości wzmacnia ciepło czy pozioma pozycja. W przypadku obrzęku okolicznych tkanek mogą być zniekształcone rysy twarzy. Punktowe uczucie gorąca jest możliwe przy zwiększaniu się przepływu krwi. Może dojść nie tylko do bólu, ale także próchnicy czy przebarwień.
W przypadku podokostnowego objawy są podobne, choć zwiększone. Może dojść do takich objawów jak:
- gorączka,
- dreszcze,
- złe samopoczucie.
Ostatnim etapem jest przebicie ropnia zęba. Zmniejsza to ból, ale przy tym zwiększa obrzęk tkanek.
Przyczyny powstawania ropni
Ropień zęba pojawia się w przypadku rozwoju próchnicy czy zapalenia przyzębia. Po wniknięciu próchnicy w głąb zębiny przedostaje się do miazgi. Wówczas powstają toksyny. Przez zakażenie miazgi rozwija się początkowo do kanałów korzeniowych, a potem do tkanek okołowierzchołkowych. Przez to powstaje ostre i ropne zapalenie tkanek. Do rozwoju opuchlizny policzka przy ropniu zęba może także dojść w przypadku nieszczelności między wypełnieniem a ścianą zęba.
Do pozostałych przyczyn zalicza się odsłonięcie miazgi w trakcie pracy nad ubytkiem próchnicowym czy złamania korony zęba. Nierzadko dochodzi do nich przez leczenie kanałowe. Urazy mechaniczne lub chemiczne także mogą być przyczyną. Ponadto rozwija się w przypadku występowania następujących bakterii:
- Streptococcus,
- Fusobacterium,
- Parvimonas,
- Porphyromonas,
- Dialister,
- Treponema,
- Prevotella.
Domowe sposoby na ropień zęba
Do domowych sposobów na ropień zęba zalicza się płukanie jamy ustnej:
- wodą z solą – najlepiej używać ich kilka razy dziennie. Dzięki temu ropę odciągnie się na zewnątrz zęba,
- naparem z mięty – zimny napar przynosi ulgę.
Inną metodą jest stosowanie wacika nasączonego alkoholem. W ten sposób łagodzi się dolegliwości i przy okazji dezynfekuje. Nie jest to jednak zbyt polecana metoda.
Profesjonalna pomoc stomatologiczna
Zauważyłeś ropień u dziecka lub sam się z nim męczysz? Skorzystaj z pomocy pogotowia stomatologicznego! Szybkie zagojenie się ropni będzie możliwe po dokładnym oczyszczeniu i usunięciu zgromadzonej ropy. Następnie leczy się zakażenie. Jeśli doszło do przetoki, wówczas specjalista znajdzie źródło zakażenia i wprowadzi odpowiednio cienki cewnik. Będzie ją widać na zdjęciu rentgenowskim. Najczęściej jednak przetoka po oczyszczeniu się zamyka samoistnie.
Zapobieganie nawrotom ropni zęba
Aby zapobiec nawrotowi, należy stosować odpowiednią higienę jamy ustnej. W tym celu wybierz pastę, która będzie chronić przed bakteriami. Dobrze, aby zabezpieczała przed powstaniem kamienia nazębnego. Dobrze, abyś regularnie chodził do dentysty, najlepiej 2 razy w roku. Częstsze wizyty są wskazane w przypadku infekcji dziąseł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana