Co to jest lakowanie zębów? Przebieg, wskazania i przeciwwskazania
Zależy Ci na zdrowym uśmiechu Twojego dziecka? Wyjątkowo na próchnicę narażone są zęby mleczne. Wszystko przez to, że są słabo zmineralizowane. Aby zapobiec próchnicy, zalecane jest lakowanie zębów. Odkryj rodzaje laków i dowiedz się, jakie są wskazania do wykonania zabiegu. Poznaj etapy zabiegu oraz zalecenia pozabiegowe. Sprawdź, ile kosztuje lakowanie zębów u dzieci i dorosłych!
Lakowanie zębów – definicja
Lakowanie zębów wykonuje doświadczony stomatolog. W trakcie zabiegu nakłada się specjalny lakier na bruzdy, które są umiejscowione na powierzchni zębów. Lak chroni przed odkładaniem się płytki nazębnej w bruzdach. Przy tym pozwala na wyczyszczenie zębów. Szczególnej ochrony wymagają zęby trzonowe czy przedtrzonowe. Wszystko dlatego, że długo się wyrzynają. Przez to niemożliwe jest ich codzienne i odpowiednie czyszczenie.
Jakie są rodzaje laków?
Wyodrębnia się laki chemoutwardzalne i światłoutwardzalne. W pierwszym przypadku utwardza się go pod wpływem czynnika chemicznego. W drugim przypadku utwardza się go pod wpływem światła. Lak światłoutwardzalny jest powszechny we współczesnej stomatologii. Oprócz tego dokonuje się podziału ze względu na skład chemiczny. W tym wypadku wyróżnia się laki:
- mające w składzie fluor,
- bez fluoru,
- kompozytowe.
Poza tym wydziela się cementy glass-jonomerowe. Natomiast do kosmetycznych rodzajów należy lak zabarwiony lub przezroczysty. Pierwszy pozwala na określenie szczelności laku. Drugi umożliwia sprawdzenie ewentualnych zmian próchnicowych, które znajdują się pod nim.
Wskazania do wykonania zabiegu
Lakowanie zębów u dzieci powinno się przeprowadzić 2 lata od wyrżnięcia się zębów. Zalecany jest w przypadku braku próchnicy. Zwykle wiekiem granicznym dla pierwszych zębów trzonowych, a więc szóstek jest wiek 8-9 lat. Wszystko jednak zależy od indywidualnego czasu wyrzynania się uzębienia.
Jakie są etapy lakowania zębów?
Zabieg jest całkowicie bezbolesny i trwa krótki czas. Lakowanie zębów zaczyna się od dokładnego i mechanicznego oczyszczenia powierzchni uzębienia. Pozwala na to specjalna szczoteczka. Potem aplikuje się środek, który utrwala żywiczny lak. Jest on w postaci żelu. Następnie wypłukuje się wodą wytrawiacz. Zęby się osusza i przygotowuje do lakowania. Wtedy dopiero aplikuje się płynny lak w formie cienkiej warstwy. Aby go utwardzić, stosuje się lampę. Doświadczony lekarz stomatolog sprawdza potem, czy nie ma problemów ze zgryzem. Jeśli nie ma, zabieg jest zakończony. Zaleca się powtarzanie zabiegu raz do roku, gdyż zęby się ścierają czy ulegają podrażnieniom.
Czy istnieją jakieś zalecenia pozabiegowe?
Po przeprowadzonym zabiegu lakowania dozwolone jest spożywanie pokarmów i picie napojów. Inaczej jest w przypadku połączenia z fluoryzacją zębów. Konieczne jest jednak zgłoszenie się do dentysty, aby sprawdzić szczelność laku. Pozwala to także ocenić ryzyko rozwoju próchnicy. Zalecane jest umówienie się na wizytę po około 4-6 miesiącach. Co ciekawe, aż przez 2 lata możliwe jest utrzymanie efektu ochrony przyzębia przed próchnicą i powstaniem ubytków.
Ile kosztuje zabieg?
Cena lakowania zębów jest dość wysoka. Dotyczy to w szczególności osób dorosłych. W przypadku jednego zęba jest to cena w prywatnych gabinetach stomatologicznych 30-60 złotych. Oznacza to, że 20 zębów jest przeznaczonych do lakowania, a więc 12 trzonowych i 8 przedtrzonowych. Dlatego zabieg może kosztować około 1000 złotych. Warto dlatego zdecydować się na lakowanie zębów na NFZ, gdyż zabieg ten jest refundowany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana